NETWINGS SOLUTIONS - dejte křídla svému podnikání


Trendy v platbách při nákupech na internetu

Češi nakupují přes internet nejčastěji v porovnání se zeměmi střední a východní Evropy. 81 % českých internetových uživatelů již v minulosti přes internet nekupovalo zboží či služby. V průměru se střední a východní Evropa pohybuje na průměru 60 %. Zdrojem informací je agentura Gemius. Dá se tedy říci, že online nakupování je pro nás běžnou záležitostí, avšak v platbách jsme poměrně staromódní a na špici jsou neustále dobírka, hotovostní platba a platba bankovním převodem. Moderní online platby, zaznamenávající boom v západní Evropě se u nás s velkým ohlasem dosud nesetkaly. Tuto skutečnost potvrzuje nejnavštěvovanější aukční galerie Aukro.cz.

Proč jsou Češi v platbách na internetu staromódní? Většina uživatelů totiž nemá tušení, které platby jsou nejjednodušší a nejbezpečnější. Tuto tezi odhalil průzkum platební brány PayU. Na pomyslném žebříčku plateb se jako nejbezpečnější umístila platba bankovním převodem, dále klasická platba dobírkou a pak hotovostní platba při osobním převzetí. Nejméně důvěryhodné jsou naopak platby kartou, nebo platebním tlačítkem bank. Právě platba platebním tlačítkem patří k nejbezpečnějším způsobům platby. Podobné zmatky panují v zastaralých představách o rychlosti platby. Bankovní převod, který mnozí pojímají jako nejrychlejší, paradoxně trvá až dva pracovní dny. Platba kartou nebo platebním tlačítkem je přitom převedena okamžitě.

Problematika plateb na internetu je v poslední době omílaným tématem zejména k neustálému trendu stoupajícího počtu e-shopů. Povědomí o možnostech plateb na internetu postupně roste, dá se říci aritmetickou řadou. Kriminalita a počet podvodů však narůstá geometrickou řadou. Nejedná se primárně o krádeže peněz, ale o odcizení citlivých dat, přes které je následně možný přístup až na bankovní účet poškozeného. Za účelem snížení rizik je odborníky na danou problematiku pořádáno množství konferencí, k nejvýznamnějším patří Trendy v internetové bezpečnosti 2011, které se účastní zástupci všech významných finančních institucí.

Skutečně se bojí Češi platit kartou, nebo jinými moderními metodami? Ve skutečnosti je dobírka oblíbená především díky obavám z nedodání zboří e-shopem, přičemž e-shop platbu dostane předem. Specifickou skupinou jsou pak studenti, kteří v době objednání zboží nedisponují potřebnými finančními prostředky pro platbu, a dobírka jim poskytuje časový prostor pro jejich obstarání, zboží jednoduše nechají ležet na poště.

Co nutí české uživatele při nakupování na internetu používat platební karty? Jsou to především příhraniční nákupy, kdy je platba kartou nejjednodušším, ale také nejlevnějším způsobem platby, klasickou ukázkou jsou letecké společnosti, kterým dnes jinak než kartou ve valné většině případů platit nelze.

 

Spokojeni zakaznici
ES-design
webdesign, administrační rozhranní, webhosting
Spokojeni zakaznici
Batdog
redesign a rozšíření CMS systému
Spokojeni zakaznici
Apartmany Fatrapark
design webu, redakční systém, rezervační systém, hosting, antispam